VIATA INTRE RAS SI PLANS!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

VIATA INTRE RAS SI PLANS!!

Mesaj  marymar la data de Lun Ian 24, 2011 6:20 am

Oamenii se casatoresc pentru ca merita, si se despart pentru ca trebuie !!Uneori totul se petrece voluntar din vina unuia dintre parteneri sau ambii poarta povara! Subiectul acesta aduce multe semne de intrebare iar parerile pot fi pro sau contra.
Am avut acest subiect de discutie chiar asta noapte , parerile fiind impartite si m-am decis sa scriu cate ceva despre asta.Uneori avem o viata reusita de cuplu insa dorim mai mult, asa ca plecam in cautarea unei aventuri in speranta ca putem astfel sa ne demonstram calitatile si fata de o alta persoana decat cea cu care ne-am obisnuit in timp si ni se pare ca nu mai poate fi o provocare!
Insa uitam pentru un timp ca o astfel de aventura poate distruge o familie , un suflet .Multi fac aceeasi greseala insa putini au curajul sa o recunoasca.Femei si barbati cad in capcana aceasta a desertaciunii.
Cineva sustinea ca el are dreptul sa se infrupte din asa zisele placeri in schimb sotia nu... Crying or Very sad
Motivele sunt multe insa nu intemeiate.Un om care te iubeste si ti-o demonstreaza zilnic merita sa fie inselat?...Unde mai este iubire cand gresesti voit?..De ce barbatul are voie si femeia nu?...Uneori impunem legi pe care nu le respectam noi in primul rand! Cum se simte cel inselat?..Cum se simte cel ce inseala?
De multe ori se spune ca prima data musti mana care te hraneste..Stim ca sunt si femei care se implica in astfel de aventuri insa de cele mai multe ori femeile sunt victime sentimentale!Putine dintre ele accepta o aventura de dragul ,,colectiei``.
Ramane totusi intrebarea:De ce?...
Si daca azi e doar ideea de inselat iar maine o punem in practica vrem sa ne demonstram ca suntem cu un pas in fatza celuilalt.Insa de cele mai multe ori acest lucru se afla, se simte si nu e placut deloc.
Cum poti privi in ochii celui de langa tine stiind ce i-ai facut?
Nu e doar gelozia, multi parteneri stiu sa iubeasca fara sa gelozeasca...insa iti da sentimentul ca nu ai fost destul de bun pentru a fi respectat sau nu ai stiut sa oferi ce si-ar fi dorit partenerul(a).
Sunt cupluri care chiar nu se gandesc la a insela si totusi o fac, curiozitatea cred ca este unul dintre factorii principali.!!
De cele mai multe ori cel ce a gresit odata sigur va recidiva.Am mai citit ca sunt oameni care pot iubi 2 persoane in acelasi timp.Avem doar o inima si nu cred ca poate fi compartimentata!Nu pot crede ca intensitatea sentimentelor este impartita in mod egal la doua persoane diferite.
P/S....Si daca astazi esti cu mine , nu-mi lua bucuria sa ma inlocuiesti maine!!
marymar
Moderator
Moderator

Zodiac : Berbec
Puncte : 341
Apreciat : 24
Inscriere : 11/02/2010
Varsta : 42
Localizare : Murcia-Spania

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

ADULTERUL

Mesaj  noelo la data de Lun Ian 24, 2011 9:33 am

INTODEAUNA VOR EXISTA PARERI SI PARERI VIZAVI DE ACEST SUBIECT.ACEST LUCRU SE INTAMPLA DIN VREMURI STRAVECHI SI CU SIGURANTA ESTE NEMURITOR.DIFERA DOAR CAUZELE,CARE POT FI MULTIPLE..SI CRED CA NICI UNUL NU POATE FI SCUZABIL..CI DOAR..INTELES. DORINTA UNUI PARTENER DE A CUNOASTE O ALTA PERSOANA...ESTE DESTUL DE DES INTALNITA.DAR NU IN CAZURILE UNDE EXISTA O RELATIE NORMALA,FAMILIARA...CI..IN CELE CARE DOAR PAR NORMALE..PENTRU CEI DE AFARA...INSA IN INTERIOR ESTE O ADEVARATA RUPTURA.DESI POATE CA NICI UNUL DIN EI NU RECUNOSC ACEST LUCRU..CONTINUA SA CREADA CA TOTUL ESTE OK...SI DE AICI NU MAI ESTE DECAT UN PAS PANA LA ADULTER.MAI EXISTA SI MOTIVUL NEANTELEGERII SEXUALE..CARE ESTE LA FEL DE IMPORTANT CA SI COMUNICAREA..MAI EXISTA MOTIVATIA MASCULULUI..CA TOTUL II ESTE PERMIS...SAU A FEMEII ..CA A AVUT UN MOMENT DE NEBUNIE....SI MULTE ALTELE.NU ADER LA IDEEA LUI MARY CA TREBUIE SA ARATAM CU DEGETUL DOAR SPRE BARBAT(NU CA AS FI SUBIECTIV)..IAR FEMEILE SARMANELE..SUNT CUCERITE EMOTIONAL..SI CALCA..IN PACAT..DAR TOT DIN VINA TICALOSULUI DE BARABAT..CARE A ADEMENITO.CRED CA PROCENTAJUL ESTE EGAL..IAR CINE ALEGE SA FACA ACEST PAS...POSIBIL SA SUFERE IN TIMP..SI EI..SI FAMILIILE LOR..SAU SA ISI FACA UN MOD DE VIATA DIN ASTA.
noelo
Moderator
Moderator

Zodiac : Leu
Puncte : 275
Apreciat : 31
Inscriere : 14/12/2009
Varsta : 39
Localizare : SPANIA

Vezi profilul utilizatorului http://webeurop.forosactivos.net

Sus In jos

Re: VIATA INTRE RAS SI PLANS!!

Mesaj  AnDraDa la data de Mar Ian 25, 2011 4:16 pm

Da o problema cu care se confrunta marea majoritate..mai devreme sau mai tarziu.
De ce? Cauze ati enumerat si voi mai sus...nu are rost sa le repet si eu..cert este ca niciuna din ele nu poaate fi o scuza.
Nu stiu eu cred ca atunci cand iubesti cu adevarat nu inseli..in momentul cand ai ales sa mergi pe drumul vietii alaturi de cineva..nu poti insela cu usurinta, nu poti simplu sa te arunci intr-o aventura doar din dorul de...nou.
Si totusi oamenii inseala...cupluri se destrama din aceste motive. Multi au puterea sa ierte...si sa mearga mai departe...dar nu stiu cum poate fi continuarea...Durerea ramane...dezamagirea....cred ca intotdeauna va ramane un ''nod'' pentru ca a fi tradat de cel caruia i-ai oferit toata increderea si iubirea ta...e o durere mult prea mare.
Eu mai cred si ca se poate evita asta...atunci cand apar asa zisele..''tentatii''.Gandind la tot ce ai...la ce ai putea pierde,la cum s-ar simti partenerul...si mai ales la cum te-ai simti tu sa fii inselat.
Putem evita suferinte...daca in acel moment uitam putin de noi...si ne gandim mai mult la celalalt.

AnDraDa
Moderator
Moderator

Zodiac : Taur
Puncte : 496
Apreciat : 19
Inscriere : 13/04/2010
Varsta : 34
Localizare : Italia

Vezi profilul utilizatorului http://webeurop.forosactivos.net/

Sus In jos

Re: VIATA INTRE RAS SI PLANS!!