FEMEIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

FEMEIA

Mesaj  Amore la data de Dum Iun 26, 2011 3:25 am

Cand Dumnezeu a creat femeia, era deja in a sasea zi de munca..si facea ore suplimentare.Atunci aparu un inger si-l intreba:
-Doamne, de ce iti pierzi atata timp cu creatia asta?
Si Domnul raspunse:
-Ai vazut cartea tehnica?
-Trebuie sa fie lavabila in totalitate,dar sa nu fie de plastic,sa aiba mai mult de 200 de piese mobile..sa fie alimentata cu orice, dar cel mai mult cu iubire.iar in poala ei sa stea comod pana la patru copii.Aceasta creatie numita FEMEIE,are un sarut care poate vindeca de la un genunchi julit, pana la o inima ranita.
Ingerul se minuna de spusele Domnului..
-Imposibil Doamne,dar e prea multa munca pentru o singura zi, asteapta pana maine ca sa o termini..
-Nu, nu am sa las pe maine..spuse Domnul..
-Sunt pe cale de a termina aceasta creatie, care este favorita inimii mele..
-Femeia se vindeca singura cand e bolnava,si poate muncii pana la 18 ore pe zi fara sa se planga..
-Ingerul se apropie si atinse FEMEIA..
-Doamne, dar ai facut-o atat de delicata..
-Este delicata spuse Domnul, dar in acelasi timp atat de puternica..nu iti poti imagina cat e de rezistenta si de ce reusite este in stare..
-O sa fie in stare sa gandeasca? intreba ingerul..
-Nu numai ca o sa fie capabila sa gandeasca,ci chiar sa si negocieze..raspunse Domnul
-Atunci ingerul vazu ceva, se apropie incet si atinse obrazul FEMEII..
-Doamne, creatia ta pierde lichid..ai pus prea multe lucruri in ea..
-Nu pierde lichid, este o lacrima..il corecta Dumnezeu
-Pentru ce e lacrima?,intreaba ingerul..
Si Domnul raspunse:
-Lacrimile sunt de tot felul,pentru a-si exprima jalea,singuratatea, durerea, suferinta,tradarea,dragostea !
Asta il misca mult pe inger, si spuse
-Esti un geniu Doamne, te-ai gandit la toate..
-Femeia este intradevar minunta !
-Chiar este..raspunse Domnul
-Femeia are puteri ce-i uimeste pe barbati,trece prin dificultati..face fata greutatilor..dar este mereu indragostita,fericita..si cu zambetul pe buze..
-Surade cand vrea sa tipe,canta cand vrea sa planga,si rade cand e nervoasa..
-Lupta pentru a-si apara valorile,infrunta nedreptatile,si nu accepta un raspuns negativ daca ea crede ca exista o solutie mai buna !
-Femeia iubeste nelimitat,si de multe ori fara a cere ceva in schimb..
-De multe ori se dovedeste a fi puternica,atunci cand crezi ca a epuizat toate fortele,si stie ca poate vindeca suferinta cu un sarut si o imbratisare..
-Ai aflat destule despre favorita inimii mele..
-Acum te rog, lasa-ma sa imi termin creatia, spuse Domnul!
,,Fii atent ca niciodata,sa nu faci o FEMEIE sa planga..pentru ca Dumnezeu ii numara lacrimile.Dumnezeu a creat FEMEIA din coasta barbatului, nu din picioarele lui..si nici din capul lui pentru ai fi superioara..ci din coasta lui pentru ai fi EGALA.Chiar de sub bratul barbatului pentru a fi protejata,si chiar de langa inima lui pentru a fi iubita.Femeile sunt unice,iar barbatii ar trebui sa tina cont de valoarea FEMEII.''
Amore
Membru
Membru

Puncte : 161
Apreciat : 16
Inscriere : 26/04/2010
Localizare : italia

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum